1983 yılında Wolfgang Fritz Haug tarafından kuruldu - ilk cilt 1994 yılında yayınlandı
Georges Labica'nın Almanca baskısının devamında
Sekiz ciltlik Eleştirel Marksizm Sözlüğü (1983-1989)
Editörler
Ciltler 8/I folyolar
Wolfgang Fritz Haug, Frigga Haug, Peter Jehle und Wolfgang Küttler
Ciltler 7/I ve 7/II
Wolfgang Fritz Haug, Frigga Haug, Peter Jehle
Cilt 6/II'ye kadar
Wolfgang Fritz Haug
İle iş birliği içinde 800'den fazla bilim insanı bulunur
Danışma Kurulu
Cilt 9/I
Samir Amin (Dakar), Étienne Balibar (Paris), Alberto Burgio (Bologna), Fredric Jameson (Durham), Bob Jessop (Lancaster), Isabel Monal (Havanna), Pedro Ribas Ribas (Madrid), Gabriel Vargas Lozano (Mexico City), Victor Wallis (Somerville), Zhang Yibing (Nanjing), Moshe Zuckermann (Tel Aviv)
Eski üyeler
Giorgio Baratta (Rom), Theodor Bergmann (Stuttgart), Frank Cunningham (Toronto), Bolívar Echeverría (Mexico City), Narihiko Ito (Tokio), Vladimir Khoros (Moskau), Michael Krätke (Amsterdam), Georges Labica (Paris), Sven-Eric Liedman (Göteborg), Günter Mayer (Berlin), Veikko Pietilä (Tampere), Heinrich Taut (Berlin), Werner van Treeck (Kassel), Bastiaan Wielenga (Madurai), Frieder Otto Wolf (Berlin), Yin Shuyi (Peking)
Proje koordinatörü
Ciltler 8/II folyolar
Oliver Walkenhorst
Ciltler 3 ila 8/I
Thomas Weber
Yardımcı editörler
Cilt 9/II
Daniel Queiser
Cilt 9/I
Florian Busch, Thomas Weber, Christian Wille
Cilt 8/II
Thomas Weber, Christian Wille
Cilt 8/I
Oliver Walkenhorst, Christian Wille
Cilt 7/I ila 7/II
Christian Wille
Editör kadrosu
Cilt 9/I
Frigga Haug, Wolfgang Fritz Haug, Peter Jehle, Wolfgang Küttler, Jan Loheit, Ruth May, Christof Ohm, Thomas Pappritz, Ingo Pohn-Lauggas, Jan Rehmann, Bernd Röttger, Hansjörg Tuguntke, Oliver Walkenhorst, Thomas Weber, Max Welch Guerra, Christian Wille
Eski üyeler
Wolfram Adolphi, Daniel Barben, Rolf Czeskleba-Dupont, Mario Candeias, Werner Goldschmidt, Rolf Hecker, Mikiya Heise, Kurt Jacobs, Jan Köstner, Thomas Laugstien, Morkus Markard, Thomas Marxhausen, Alexis Petrioli, Tilman Reitz, Thomas Sablowski, Florian Schmaltz, Ulrich Weiß, Gunter Willing, Frieder Otto Wolf
TEMS çalışma grubu üyeleri
Cilt 9/I
Fabio Angelelli, Lutz Brangsch, Rolf Czeskleba-Dupont, Judith Daniel, Ruedi Graf, Frank Heidenreich, Hu Xiaochen, Georgios Iliopoulos, Juha Koivisto, Mattis Körber, Li Qiankun, Klaus Meschkat, Klaus Müller, Vesa Oittinen, Sabine Plonz, Daniel Queiser, Michael Rahlwes, Hans-Jörg Rheinberger, Norbert Schneider, Rainer Schultz, Richard Sorg, Jürgen Stahl, Victor Strazzeri, Thilo Witt, Alessandro Zanasi, Zhang Yixiu, Zhou Jiaxin
Çok dilli başlıklar
Cilt 9/I
Huda Zein (Arapça), Joseph Fracchia und Jan Rehmann (İngilizce), Étienne Balibar (Fransızca), Lutz-Dieter Behrendt (Rusça), Pedro Ribas Ribas und Santiago Vollmer (İspanyolca), Hu Xiaochen und Li Qiankun (Çince)
Çeviriler
Cilt 9/I
Florian Busch, Patrick Groot, Franz Heilgendorff, Peter Jehle, Thomas Laugstien, Stephan Packard, Bernd Röttger, Hansjörg Tuguntke, Oliver Walkenhorst, Markus Weidmann, Christian Wille
Düzeltme
Cilt 9/I
Konstantin Baehrens, Felix Bardorf, Clemens Becker, Quint Czymmek, Judith Daniel, Ruedi Graf, Franz Heilgendorff, Kolja Huth, Mattis Körber, Heinz-Jürgen Krug, Jan Loheit, Ruth May, Sissy Müller, Simon Neumaier, Thomas Pappritz, Ingo Pohn-Lauggas, Thilo Rösch, Ilse Schütte-Kronauer, Bernd Szczepanski, Hansjörg Tuguntke, Thilo Witt
İsim indeksi
Cilt 8/II
Fabian Bremer, Florian Busch, Johannes Funcke, Thomas Pappritz, Hansjörg Tuguntke, Thilo Witt'in iş birliğiyle Matthias Bösinger
İnternet
Cilt 9/I
Marc Hanisch, Wolfgang Fritz Haug, Ruth May, Santiago Vollmer (İspanyolca), Christian Wille
Cilt 8/II'ye kadar
Frank Eckgold, Marc Hanisch, Wolfgang Fritz Haug, Santiago Vollmer (İspanyolca), Christian Wille
İndirme servisi
Cilt 9/I
Margret Langenberger, Ruth May, Christian Wille
Cilt 8/II'ye kadar
Frank Eckgold, Marc Hanisch, Margret Langenberger
KATRIN ADLER * EVAMARIA ADOLPHI * WOLFRAM ADOLPHI * RAINER ALISCH * MARKO AMPUJA * ANNE-MARIE ANDERSEN * SÜNNE ANDRESEN * FABIO ANGELELLI * ARGUMENT LESEKREIS HAMBURG * ASTA DER UNIVERSITÄT HAMBURG * LUDGER BAACK * LOREN BALHORN * ÉTIENNE BALIBAR * THOMAS BARFUSS * LUTZ-DIETER BEHRENDT * PETER BESCHERER * HANS-JÜRGEN BIELING * THOMAS BIRG * MATTHIAS BIRKWALD * HEINRICH BLEICHER-NAGELSMANN * KLAUS BOCHMANN * FLORIAN BÖDECKER * HANS-OTTO BOECKHELER * DICK BOER * MIRIAM BOYER * ULRICH BRAND * LUTZ BRANGSCH * SUSAN BROWN * MARTIN BUCHHOLZ * CHRISTEL BUCHINGER BUNDESTAGSFRAKTION DIE LINKE * MANFRED BÜRGER * ALBERTO BURGIO MARTIN BUSECKE * MARIO CANDEIAS-BECHSTEIN * ROBERT COHEN * ROLF CZESKLEBA-DUPONT * JUDITH DANIEL * WOLFGANG DÄUBLER * DIETHER DEHM * DIALEKTIKGRUPPE LA PALMA 2018 * DIE LINKE. KREISVERBAND FRANKFURT AM MAIN * GABRIELE DIETRICH * BEAT DIETSCHY * MEHMET CAN DINÇER * STEFAN DORL * KLAUS DÖRRE * KARL DRECHSLER * GERHARD DREES * HERBERT DRESSBACH * ROLF ECKART * JULIA EHMS * WOLFGANG EICHHORN * RAIMUND FELD * JOHANNES FELDNER * HARTMUT FLADT * PETER FLEISSNER * MARIANNE FLÖRSHEIMER * MICHAEL FLÖRSHEIMER * ALAN FREEMAN * FREUNDESKREIS KARL BAIER * KLAUS FRITZSCHE * JOSEP ERNEST GARCIA * CLAUDIA GDANIEC * THOMAS GEISEN * ANTJE GÉRA * ROBERT GERBER * URSULA GERBER * SEBASTIANO GHISU * BRIGITTE GLÄSER * WERNER GOLDSCHMIDT * CHRISTOPH GÖRG * JOACHIM PETER GRAF * MANFRED GRIEGER * RENATE GRÖSCHL * MARTIN GRUNDMANN * STEFANIE HAACKE * LOTHAR HACK * HERBERT HAHNER * JÜRGEN HAMMER * DANIELA HAMMER-TUGENDHAT * IVO HAMMER-TUGENDHAT * DIETER HAUG * FRIGGA HAUG * GABY HAUG * WOLFGANG FRITZ HAUG * INEZ HEDGES * FRANK HEIDENREICH * PETER HEINELT * JOSEF HELD * GERD HELLENKAMP * MANFRED HERZER-WIGGLESWORTH * GERHARD HETFLEISCH * HISTORICAL MATERIALISM. RESEARCH IN CRITICAL MARXIST THEORY * BIRGER HJØRLAND * FRANZ HOCHSTRASSER * UTE HOLZKAMP-OSTERKAMP * PERTTI HONKANEN * ALEXANDER HONOLD * BENJAMIN HORNUNG * STEFAN HOWALD * NICOLAUS A. HUBER * MICHAEL JÄGER * JÖRN JANSSEN * PETER JEHLE * HOLGER JELTSCH * ELISABETH JORIS * REGINA JÜRGENS * KARIN JUST * ULF KADRITZKE * BRIGITTE KAHL * CHRISTINA KAINDL * PETER KAMMERER * KARL DIETZ VERLAG BERLIN * HARALD KERBER * MARIO KESSLER * KATJA KIPPING * HERMANN KLENNER * JÜRGEN KOCKA * JUHA KOIVISTO * MIRCO KOLARCZIK * WERNER KÖPP * ERHARD KORN * MATTI KORTESOJA * KAREN KRAMER * SVEN KRAMER * JUTTA KRAUS * VERENA KRIEGER * BIRGE KRONDORFER * HEINZ-JÜRGEN KRUG * INGRID KUCZYNSKI * TIMM KUNSTREICH * ANNETT KÜSTNER * WOLFGANG KÜTTLER * LARS LAMBRECHT * INES LANGEMEYER * MARIA ELISABETH LANGEMEYER * MARGRET LANGENBERGER * DETLEV VON LARCHER * CHRISTINE LEHMANN * ANDRÉ LEISEWITZ * MECHTHILD LEUTNER * MANFRED LIEB * SABINE LINHART MEYVELI * KARL LOHMANN * MICHAEL LORENZ * ROLF VON LÜDE * CHRISTA LUFT * ASTRID VON DER LÜHE * KASPAR MAASE * UELI MÄDER * CHRISTIANE MARKARD * MORUS MARKARD * GUDRUN MARXHAUSEN * JOSEFA MARXHAUSEN * ROSWITHA MÄRZ * HELENE MAY * RUTH MAY * ULRICH MECKLER * KLAUS MESCHKAT * THOMAS METSCHER * HORST MEYER * JUTTA MEYER-SIEBERT * TUNAY MEYVELI * JAKOB MIGENDA * LIV MJELDE * HEIDE MOHR * CORNELIA MÖHRING * CHRISTINE MORGENROTH-NEGT * URS MÜLLER-PLANTENBERG * UWE NAIMS * OSKAR NEGT * ALEXANDER NEU * HARTMUT NEUENDORFF * RAINER NIEBUR * SILVIA NOSSEK * CHRISTOF OHM * MEHMET OKYAYUZ * TERESA OROZCO MARTÍNEZ * BRIGITTE OSTMEYER * JOSÉ PACHECO * STEPHAN PACKARD * NORMAN PAECH * RAÚL PÁRAMO-ORTEGA * URSULA PARAVICINI * ALESSANDRO PELIZZARI * MICHAEL PILZ * HEINER POELITZ * MARIA GRAZIA POLIDORE * NORA RÄTHZEL * PAULA RAUHALA * RINSE REELING BROUWER * ARNIM REGENBOGEN * SONJA REGLER * VICTOR REGO DIAZ * JAN REHMANN * MICHAEL REIFHARDT * CHRISTINE REINICKE * HELMUT REINICKE * TILMAN REITZ * PEDRO RIBAS RIBAS * REINHOLD RIEDEL * JÖRG ROESLER * ANNE-CHRISTIN ROHNER * ANITA RÖSCH * THOMAS SABLOWSKI * HANS JÖRG SANDKÜHLER * ACHIM SCHABACKER * PAUL SCHÄFER * STEFANIE SCHÄFER-BOSSERT * UDO SCHAGEN * WOLFGANG SCHELER * WOLFGANG SCHIMMEL * MICHAEL SCHMIDA * WALTER SCHMIDT * WERNER SCHMIDT * WOLFDIETRICH SCHMIED-KOWARZIK * JÜRGEN SCHMITTER * NORBERT SCHNEIDER * MIRA SCHOENBERNER * DIETER SCHOLZ * ERHARD SCHOLZ * FRANK SCHOLZ * ERNST SCHRAUBE * BEATE SCHRÖDER * BIRGIT SCHRÖDER * URSULA SCHRÖTER * KLAUS SCHULTE * EBERHARD SCHULTZ * ILSE SCHÜTTE-KRONAUER * OLIVER SCHWEDES * HELGA SCHWITZER * TOVE SOILAND * INGAR SOLTY * RICHARD SORG * SOZIALISTISCHES FORUM RHEINLAND * MATHIAS SPAHLINGER * JÜRGEN STAHL * KAROLA STAHL * JÜRGEN STAMM * SYBILLE STAMM * ROLF STEFANIAK * HANS STEIGER * FRANZISKA STIER * MELANIE STITZ * WOLFGANG STREECK * TOM STROHSCHNEIDER * PETER STROTMANN * KLAUS SÜSS * DARKO SUVIN * KOLJA SWINGLE * ANITA TACK * HOLGER TACKE * GÖRAN THERBORN * ELISABETH TIMM * CHRISTIAN TREICHEL * HANSJÖRG TUGUNTKE * KÂMIL ULUDAĞ * ANDREAS UMGELTER * HANS-JÜRGEN URBAN * TON VEERKAMP * MICHAEL VESTER * MARTIN VIALON * FRANK VOIGT * KATHARINA VOLK * VSA VERLAG * RENATE WAHSNER * VICTOR WALLIS * ANDREA WEBER * DAPHNE WEBER * DEREK WEBER * KLAUS WEBER * SUSANNA WEBER * THOMAS WEBER * GERHARD WEIBERG * MANFRED WEIDENFELDER * BERND WEIDMANN * MAX WELCH GUERRA * FELIX WELTI * KONSTANTIN WESTPHAL * IRENE WILHELMI * CHRISTIAN WILLE * GUNTER WILLING * WIR FRAUEN – DAS FEMINISTISCHE BLATT * THILO WITT * SILKE WITTICH-NEVEN * KERSTIN WOLTER * MANUEL WULFF * NOEMI WULFF * METIN YILMAZ * ALESSANDRO ZANASI * DORIS ZEILINGER * BARBARA ZIBELL * GERHARD ZIMMER * KARL GEORG ZINN * PETER ZUDEIK * JOACHIM BEERHORST * PABLO GONZALEZ CASANOVA * HARTMUT HABERLAND * RUDOLF HERZ * UFFE JUUL JENSEN * URS MÜLLER-PLANTENBERG